CS 2006 PL

WsTĘP: pIErWsze oPowiEśCi 2006r 

pIErWsze oPowiEśCi LogoAdam RadonProgram City Stories wymyśliłem dwa lata temu, ale dopiero w szczęśliwym szóstym roku nowego wieku udało się go zrealizować. Od tej pory co roku będę zapraszał do Łodzi polskich artystów związanych z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu, a do wspólnej pracy dołączą artyści z innych krajów. Podobnie jak w tym roku powstaną międzynarodowe duety (rysownik i scenarzysta), a historie które stworzą, będą miały związek z Łodzią – stolicą polskiego komiksu. Wynik pierwszej edycji City Stories to album, który mam nadzieję z przyjemnością trzymasz w swoich rękach Drogi Czytelniku. Pierwszy raz jest zawsze najtrudniejszy, ale za to pamiętany najdłużej. Prace rozpoczęliśmy w czerwcu kiedy to po raz pierwszy uczestnicy programu spotkali się w Łodzi i przez tydzień poznawali lub przypominali sobie nasze miasto, wykuwając jednocześnie pomysły, krótkich historyjek. Od razu dało się zauważyć różnorodność podejścia do tematu – i o to mi chodziło. Do pierwszej edycji CS zaprosiłem twórców nagradzanych na łódzkim festiwalu, artystów w naszym kraju popularnych: Przemka Truścińskiego (TRUST), Grzegorza Janusza, Krzysztofa Ostrowskiego i Jacka Frąsia. Dzięki współpracy zmoskiewskim Big Ant Comics udało się do Łodzi zaprosić Askolda ilustratora, którego znałem wcześniej i nie wyobrażałem sobie tego projektu bez jego udziału, Hihusa, który jest człowiekiem niezwykle dowcipnym, a jednocześnie organizuje moskiewski festiwal komiksu KomMissja, na którym pokazywaliśmy wystawę polskiego komiksu. Alim Vielitov i Kostia Kamardin to młodzi twórcy z Moskwy, którzy okazali się bezcennym nabytkiem dla programu. I tu w tym miejscu wszystkim artystom dziękuję za zaufanie i za udział w pierwszej edycji City Stories. Nie mogę zapomnieć o Aleksandrze Dwariakinie i Elenie Sobolevej z Moskwy, z którymi zrealizowałem już kilka udanych projektów artystycznych, a bez których w Rosji nic bym nie osiągną.

cover 2008 plcover 2008 fr

We wszystkich działaniach dzielnie i cierpliwie wspierały nas dwie tłumaczki Katia Michalska i Nadina Milewska – Pindor.
Współpraca polskich i rosyjskich artystów doszła do skutku dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i Łódzkiego Domu Kultury. Obie te instytucje z dużą życzliwością potraktowały program.
Jarosław Nowak, Justyna Jedlińska oraz ich sympatyczni pracownicy z Urzędu Miasta Łodzi dostrzegli w Międzynarodowym Festiwalu Komiksu oczywiste walory promocyjne, korzystne dla Łodzi i zgodzili się na współpracę – dziękuję!
Dyrekcja Łódzkiego Domu Kultury: Zbigniew Ołubek i HalinaBernat wspierają festiwal od lat i mam nadzieje nadal lubią ze mną współpracować – dziękuję!
Teraz już tylko pozostaje mi życzyć przyjemnej lektury pierwszego albumu CS, a potem pozostaje mi życzyć spotkania przy kolejnym programie w roku 2007.

ADAM RADOŃ
Pomysłodawca programu City Stories.
Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
W albumie opublikowano następujące historie:
ŁÓDŹ MONUMENTALNA
ŁÓDŹ MONUMENTALNA© scenariusz i rysunek HIHUS
ŁÓDŹ PODWODNA
ŁÓDŹ PODWODNA© scenariusz i rysunek ALIM VIELITOV
ZAKŁAD
ZAKŁAD© scenariusz KRZYSZTOF OSTROWSKI, rysunek ASKOLD AKISZIN
CZTERY TRUPY
CZTERY TRUPY© scenariusz GRZEGORZ JANUSZ, rysunek KONSTANTYN KOMARDIN
berta
BERTA
BERTA© scenariusz HIHUS, JACEK FRĄŚ, rysunek JACEK FRĄŚ
szkatulka
SZKATUŁKA WSPOMNIEŃ
SZKATUŁKA WSPOMNIEŃ© scenariusz ALIM VIELITOV, HIHUS, rysunek PRZEMYSŁAW TRUŚCIŃSKI

stars

„ŁÓDŹ MONUMENTALNA”

xixusHIHUS
( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Ideolog i producent stowarzyszenia twórczego „Ludzie Martwej Ryby”. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Historii Rysowanych: komiksów, WD, manga i td. – „KomMisja”. Dziennikarz, fotografik, twórca komiksów i animator.
Urodził się 03.03.1968 r. w Moskwie.
Od 1989 do 1996 przebywał w Europie gdzie kontynuował naukę. Aktywnie działał jako rysownik, wystawiał swoje prace. Wystawy: Kopenhaga, Berlin, Londyn, Moskwa, Kijów. Kilka prac pozyskało muzeum berlińskie „Check Point Charley”.
Wydał dwie własne książki z historiami rysunkowymi: „Skazzki bez Bashni” (Bajki bez wieży) i „Kak Nopperabo zhenitsja hodil” (Jak Nopperabo chodził się żenić). Trzecia, „Zapreshzhonnyje kartinki” (Zakazane obrazki), znajduje się w fazie przygotowań do wydania.
W latach 1997 – 1998 był głównym projektantem studia filmowego im. Gorkiego.
W latach 1999 – 2000 był głównym redaktorem magazynu fantastyki i fantazy „Fantom”.
Od 2000 pracuje w studio „Ludzie Martwej Ryby” (komiksy i animacje) www.xixyc.ru i organizacja festiwalu „KomMisja”www.kommisja.ru

Adam Radoń
W trakcie intensywnych i wyczerpujących spotkań kreatywnych, które często odbywały sięw ogródku najsłynniejszego łódzkiego pubu – Łódź Kaliska, Hihus zaobserwował obyczaj pocierania nosa skamieniałego Juliana Tuwima.
No i ta historia od razu przyszła mu do głowy…
LODZ_MONUMENTALNA
LODZ_MONUMENTALNA
LODZ_MONUMENTALNA

_____________________________________________________________________________________________

Alim_Velitov„ŁÓDŹ PODWODNA”

ALIM VIELITOV
( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Wolny rysownik komiksowy. Członek studia artystycznego „Ludzie martwej ryby”.
Urodział się w 1977 r. w Moskwie.
W 1993 roku ukończył Moskiewską Międzynarodową Szkołę Filmową, Pracownia Filmów Rysunkowych.
W 2000 roku ukończył WGIK, Pracownia E. S. Gromova.
W 2001 roku pracował nad wstawkami animacyjnymi do filmu „S dniom rozhdenija, Lola” (Wszystkiego najlepszego, Lola) (Alhimija-film, peż. Władimir Szczegolkov).
W 2004 roku wspólnie z Hihusem pracował nad wstawkami animacyjnymi do filmu „Operacja Eniki-Beniki” (NTV-Profit). Wydanie autorskiego zbioru komiksów „Balovstvo” (Swawola).
W 2005 roku był inscenizatorem animacyjnego klipu Gazamanova „Novaya zarya” (Nowa zorza) (studio „Multprosvet”, reżyser Andriej Kollin).
Portfolio: www.alim-portfolio.livejournal.com

Adam Radoń
Ta opowieść to z pewnością efekt wycieczki szlakiem historii naszego miasta.
Alim przyjechał do nas jako scenarzysta ale szybko się okazało, że bez rysowania długo nie wytrzyma….
Lodz podwodna
Lodz podwodna
Lodz podwodna
Lodz podwodna
Lodz podwodna

_____________________________________________________________________________________________


„ZAKŁAD”

OstrowskiKRZYSZTOF OSTROWSKI
( pisał scenariusz w projekcie )

Ur. 5.01.1976 r. w Szczecinie.
Studia: Projektowanie Ubioru na ASP w Łodzi. Twórca serii minikomiksów Plastelina, publikowanych w czasopismach i zbiorach, oraz serii Karaoke.
Z Dennisem Wojdą zrealizował komiks Pantofel Panny Hofmokl, za który zdobył Grand Prix w Łodzi w 2001 r.
Jest wokalistą i współautorem tekstów zespołu „Cool Kids of Death”; realizuje animowane teledyski zespołu i animowane wersje skeczy z Plasteliny. Tworzy ilustracje, grafiki i okładki do płyt i książek miedzy innymi dla Myslovitz i Lipnicka/Porter, animacji dla Tv Kultura.
Jest autorem teledysków Pogodno, Smolika, Marcina Rozynka. Razem z zespolem Cool Kids of Death grał w Hammersmith Apollo w Londynie jako support przed legendarnymi Iggy Pop and the Stooges.
Współpracuje z magazynami Playboy, Machina, Film, Premiery. Mieszka w Łodzi.

Askold AkishinASKOLD AKISZIN
( rysował w projekcie )

Artysta. Rysuje ilustracje i komiksy.
Urodził się w Moskwie w 1965 roku.
Pierwsze publikacje artysty ukazały się w 1988 roku. Pracował w wydawnictwach: „Progres”, „Terra”, „ Nord”, „Rosmen”, „Alfa-kniga”, „Edwans-pres”, „Geleos”.
Jego komiksy publikowane były w takich gazetach jak: „Komic-art”, „Praktyka”, „Galo”, „Stripburger”. Ostatnia publikacja – komiks „Mistrz i Małgorzata” – wydany został przez wydawnictwo „Actes Sud” (Francja) w 2005 roku.
Był członkiem moskiewskiego „Komiks-klubu”. Brał udział w wystawach Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Historii Rysowanych „KomMisja” oraz Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi (Polska, 2005 r.).
Jest członkiem Związku Rysowników i Grafików Międzynarodowej Federacji Artystów UNESCO. Aktywnie współpracuje ze studiem BIGANT COMICS www.bigant.ru.

Adam Radoń
Rok temu poznałem Askolda, który znając moją słabość do twórczości Bułhakowa wręczył mi właśnie narysowaną dla francuskiego wydawcy adaptację Mistrza i Małgorzaty. To jest książka genialna, żadna adaptacja sceniczna czy filmowa do tej pory w moim przekonaniu nie oddała tak atmosfery tej wspaniałej powieści. Wtedy już byłem pewien, że Askold będzie pierwszym Rosjaninem zaproszonym do City Stories. Scenarzysta, Laureat Grand Prix MFK – Krzysztof Ostrowski wziął do ręki komiks Askolda i… nie chciał oddać. Byłem gotów się założyć, że ci Panowie szybko się dogadają…
Zaklad
Zaklad
Zaklad
Zaklad
Zaklad
Zaklad
Zaklad
Zaklad
Zaklad
Zaklad
Zaklad

_____________________________________________________________________________________________

Grzegorz Janusz„CZTERY TRUPY”

GRZEGORZ JANUSZ
( pisał scenariusz w projekcie )

Ur. w 1970 r., żonaty, dwie córki, od 1989 r. mieszka w Warszawie, autor raczej udanych opowiadań i scenariuszy komiksów, publikował m. in. w „Nowej Fantastyce”, „Playboyu”, „Misiu”, „Machinie”, „Gazecie Wyborczej” oraz w polskich i niemieckich antologiach SF, nawet z powodzeniem startował w kilku konkursach literackich.
Największy dotychczasowy sukces to pierwsza nagroda w pierwszym Europejskim Konkursie Komiksowym za stworzony razem z rysownikiem Krzysztofem Gawronkiewiczem album Esencja.
Od 1993 r. pracuje nad wielką (ponad 500 s.) powieścią o sensie życia.

Konstantin KomardinKONSTANTYN KOMARDIN

( rysował w projekcie )

Konstantyn Komardin urodził się w Jekaterinburgu. W mieście tym ukończył również Uralską Akademię Sztuk Pięknych i Architektury; specjalizował się w dziedzinie projektowania książek. Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął współpracę z różnymi wydawnictwami i czasopismami.
Pierwsza publikacja jego komiksów miała miejsce w 1991 roku. Od 1992 roku aktywnie współpracował z czasopismem komiksowym “Veles”. W 1998 ukazał się autorski projekt “Agent” wydany w formie albumowej.
Projekt “Z-Szalony metal” w 2000 roku został ponownie wydany przez moskiewski magazyn “Fantom”.
W 2003 roku artysta otrzymał Grand Prix na festiwalu “Kommisja” za projekt “Sajt-o-polis”, a w 2004 wydawnictwo “Nitusov” opublikowało ten właśnie projekt w formie oddzielnego albumu.
Jest członkiem strategicznego stowarzyszenia artystycznego “Ludzie Martwej Ryby”.

Adam Radoń
Trupów w tym komiksie znajdziecie więcej ale tak naprawdę nie o trupy chodzi. Grzegorz Janusz to obecnie najczęściej nagradzany polski scenarzysta, a Kostia Kamardin to maszyna do rysowania. Ci autorzy od samego początku wiedzieli co chcą osiągnąć. Mnie przekonali….
Cztery trupy
Cztery trupy
Cztery trupy
Cztery trupy
Cztery trupy
Cztery trupy
Cztery trupy Cztery trupy Cztery trupy Cztery trupy Cztery trupy Cztery trupy

_____________________________________________________________________________________________

„BERTA”

Jacek FrasJACEK FRĄŚ
( pisał scenariusz i rysował w projekcie )

Ur. 16.10.1977 r. w Sieradzu.
Ukończył ASP w Łodzi. Publikował w magazynach komiksowych i prasie lokalnej i krajowej. W 1999 r. zdobył drugą nagrodę na X łódzkim konwencie komiksu, zaś w 2001 – nagrodę dla młodych talentów na Międzynarodowym Festiwalu komiksu w Angouleme za komiks Kaczka. Perkusista w zespole „Cool Kids of Death”. W 2004 r. wydał zrealizowany techniką malarską album Glinno. W 2005 r. zdobył III miejsce w kategorii profesjonalistów na MFK w Łodzi.
Mieszka w Łodzi i Gdańsku.

HIHUS

( pisał scenariusz w projekcie )
xixus
Ideolog i producent stowarzyszenia twórczego „Ludzie Martwej Ryby”. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Historii Rysowanych: komiksów, WD, manga i td. – „KomMisja”. Dziennikarz, fotografik, twórca komiksów i animator.
Urodził się 03.03.1968 r. w Moskwie.
Od 1989 do 1996 przebywał w Europie gdzie kontynuował naukę. Aktywnie działał jako rysownik, wystawiał swoje prace. Wystawy: Kopenhaga, Berlin, Londyn, Moskwa, Kijów. Kilka prac pozyskało muzeum berlińskie „Check Point Charley”.
Wydał dwie własne książki z historiami rysunkowymi: „Skazzki bez Bashni” (Bajki bez wieży) i „Kak Nopperabo zhenitsja hodil” (Jak Nopperabo chodził się żenić). Trzecia, „Zapreshzhonnyje kartinki” (Zakazane obrazki), znajduje się w fazie przygotowań do wydania.
W latach 1997 – 1998 był głównym projektantem studia filmowego im. Gorkiego.
W latach 1999 – 2000 był głównym redaktorem magazynu fantastyki i fantazy „Fantom”.
Od 2000 pracuje w studio „Ludzie Martwej Ryby” (komiksy i animacje) www.xixyc.ru i organizacja festiwalu „KomMisja”www.kommisja.ru

ADAM RADOŃ
Przygody Berty to przygody prawdziwego psa, prawdziwego Jacka Frąsia. Okoliczności tajemniczego odnalezienia tego pięknego zwierzaka stały się przedmiotem spekulacji przedstawionych w tym komiksie. I podobnie jak w komiksie tak i w życiu wszystko skończyło się dobrze…
BERTA
BERTA
BERTA
BERTA
BERTA
BERTA BERTA BERTA BERTA BERTA

_____________________________________________________________________________________________

„SZKATUŁKA WSPOMNIEŃ”

TrustPRZEMYSŁAW TRUSCIŃSKI TRUST
( rysował w projekcie )

Ur. 15.12.1970 r. w Siedlcach.
Ukończył grafikę w łódzkiej ASP. Publikuje komiksy i ilustracje w antologiach, magazynach komiksowych i czasopismach w Polsce i za granicą.
W r. 2003 wydał album Trust – historia choroby. Laureat Grand Prix na Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi w 1993 r. Tworzy ilustracje, okładki do książek i płyt i prace malarskie. Współpracownik agencji reklamowych. Rysuje do scenariuszy Tomasza Kołodziejczaka, Dennisa Wojdy, Jacka Waliszewskiego.
Mieszka w Warszawie.

HIHUS
, ALIM VIELITOV
(pisali scenariusz w projekcie)

ADAM RADOŃ
Ta opowieść to piękna impresja na temat historii Łodzi. Historia Łodzi to historia wzajemnego przenikania się kultur czterech narodów. Każdy z nich pozostawił w Łodzi kawałek swojej przeszłości. Przemek Truściński, łodzianin sprawił, że z każdego kadru bije atmosfera naszego miasta i wiem, że nikt nie narysowałby tego lepiej…
Szkatulka wspomnien
Szkatulka wspomnien
Szkatulka wspomnien
Szkatulka wspomnien
Szkatulka wspomnien
Szkatulka wspomnien
Szkatulka wspomnien
Szkatulka wspomnien
Szkatulka wspomnien

stars